Ułatwienia dostępu

Wspólnie budujemy przyszłość

Pomysł na nową ścieżkę kariery

Przewodnictwo językowo-kulturowo-społeczne może przez hobby lub funkcją społeczną doprowadzić większą grupę osób do pracy zawodowej.

Młode osoby niewidome lub słabowidzące mają bardzo ograniczone możliwości kształcenia. Do tego często funkcjonują w trudnym tj. nierozumiejącym ich specyficzne potrzeby środowisku.

Problemem osób niewidomych i słabowidzących jest często brak dostępu do szkoleń zawodowych dających perspektywę pracy, co w konsekwencji przynosi brak aktywności zawodowej lub wykonywanie zawodu, który nie przynosi satysfakcji.

Zarówno katalog zawodów i propozycji pracy jest ograniczony, jak i zrozumienie społeczne potencjału osób niewidomych i niedowidzących jest nadal niskie, co w konsekwencji utrudnia osobom z dysfunkcją wzroku dotarcie na rynek pracy i funkcjonowanie zawodowe.

Proponowany projekt jest szansą na stworzenie i przetestowanie ścieżki aktywności społecznej, która pozwala tym osobom na aktywne uczestnictwo w ważnym procesie społecznym jakim jest wsparcie migrantów i uchodźców z Ukrainy przyjeżdżających do Polski i jednocześnie pozwala przetestować nowy potencjalny zawód.

Poprzez zbudowanie sprawstwa i poczucia autorytetu za pomocą roli społecznej, osoby niepełnosprawne mogą zbudować w sobie chęć do pozyskania nowych kompetencji zawodowych, społecznych, czy przedsiębiorczych.

Duże zainteresowanie osób niewidomych i niedowidzących do oprowadzania na wystawach pokazujących życie w ciemności uwiarygodnia szansę na popularność zawodu przewodników.

Przewodnictwo językowo-kulturowo-społeczne może przez hobby lub funkcją społeczną doprowadzić większą grupę osób do pracy zawodowej.

Inspiracje

“Pozytywnie zaskoczył mnie entuzjazm przewodników, ich otwartość i kreatywność. Bardzo podobało mi się, że każda osoba potrafiła rozwinąć treści zawarte w scenariuszach warsztatów językowych. Widać było ogromne zaangażowanie i chęć niesienia pomocy i wsparcia.”

ALEKSANDRA WÓJCIK

“Współpraca i wsparcie uchodźców z Ukrainy przez osoby niewidome i słabowidzące są dla wielu szansą na  stworzenie bezpiecznej polsko-ukraińskiej relacji, na naukę języka polskiego, poznanie nowej kultury, zwyczajów i  innowacyjnego podejścia m.in. do rozwiązywania problemów społecznych”

ANTON SHAKHOVSKYI

„Przewodnik językowo społeczny to osoba która pozwala na wprowadzenie na wyższy poziom integracji społecznej. Obok aspektów kulturalnych dzieli się i wykorzystuje swoją wiedzę zarówno językową jak i tę związaną byciem jednostką społeczną.”

PIOTR NIESYCZYŃSKI

„Językowe przewodnictwo osób niewidomych i niedowidzących znacząco przyspiesza proces przyswajania języka ze względu na brak możliwości komunikacji pozawerbalnej.”

STANISŁAW ALWASIAK

„Przewodnik to osoba posiadająca zarówno właściwe cechy osobowe / interpersonalne (m.in. empatia, zrozumienie, otwartość), jak i umiejętności przekazywania ludziom treści edukacyjnych. To osoba wspomagająca przybywających z Ukrainy w językowym aspekcie ich funkcjonowania w Polsce.”

DARIA ZIELIŃSKA-PĘKAŁ

FUNDACJA JOBIAN SOCIAL
Email
social@jobian.com
Telefon
+48 727 895 097
Adres
00-838, Warszawa, ul. Prosta 70
Zadanie finansowane ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu pn.: “Program Wsparcia Edukacji”
© 2023 Wspólna Droga. Młodzi niewidomi przewodnicy językowi dla starszych uchodźców z Ukrainy.
Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Edukacji i Nauki RP.
Stworzone z ❤️ w Selleris