Wspólnie budujemy przyszłość
Pomysł na nową ścieżkę kariery
Przewodnictwo językowo-kulturowo-społeczne może przez hobby lub funkcją społeczną doprowadzić większą grupę osób do pracy zawodowej.
Młode osoby niewidome lub słabowidzące mają bardzo ograniczone możliwości kształcenia. Do tego często funkcjonują w trudnym tj. nierozumiejącym ich specyficzne potrzeby środowisku.
Problemem osób niewidomych i słabowidzących jest często brak dostępu do szkoleń zawodowych dających perspektywę pracy, co w konsekwencji przynosi brak aktywności zawodowej lub wykonywanie zawodu, który nie przynosi satysfakcji.
Zarówno katalog zawodów i propozycji pracy jest ograniczony, jak i zrozumienie społeczne potencjału osób niewidomych i niedowidzących jest nadal niskie, co w konsekwencji utrudnia osobom z dysfunkcją wzroku dotarcie na rynek pracy i funkcjonowanie zawodowe.
Proponowany projekt jest szansą na stworzenie i przetestowanie ścieżki aktywności społecznej, która pozwala tym osobom na aktywne uczestnictwo w ważnym procesie społecznym jakim jest wsparcie migrantów i uchodźców z Ukrainy przyjeżdżających do Polski i jednocześnie pozwala przetestować nowy potencjalny zawód.
Poprzez zbudowanie sprawstwa i poczucia autorytetu za pomocą roli społecznej, osoby niepełnosprawne mogą zbudować w sobie chęć do pozyskania nowych kompetencji zawodowych, społecznych, czy przedsiębiorczych.
Duże zainteresowanie osób niewidomych i niedowidzących do oprowadzania na wystawach pokazujących życie w ciemności uwiarygodnia szansę na popularność zawodu przewodników.
Przewodnictwo językowo-kulturowo-społeczne może przez hobby lub funkcją społeczną doprowadzić większą grupę osób do pracy zawodowej.